Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılı ve Şehitleri Anma günü nedeniyle Ayvalık’ta ikiayrı tören düzenlendiİsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ikinci törenekatılanlaraüzüm hoşafı ve yarım tayın ekmekten oluşan Çanakkale kumanyasıverildi.
Ayvalık 18 Mart Şehitler Günü Anma Programı saat 09.30’da Ayvalık Anadolu Lisesiyanındaki şehitlikte başladıKaymakamlıkGarnizon Komutanlığı ve BelediyeBaşkanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu veİstiklal Marşı okunduTöreneKaymakam Namık Kemal Nazlıİlçe GarnizonKomutanı Albay Aydın NazlıBelediye Başkan Vekili Ufuk Ova, CumhuriyetBaşsavcısı Metin Tokelaskeri ve sivil erkanın yanı sıra TSM İlk KurşunRehabilitasyon Merkezinde kalan şehit ve gazi ailelerisiyasi parti temsilcileri,öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
“ÇANAKKALE, DÜNYA TARİHİNDE ENDER RASTLANAN DENİZ VE KARA SAVAŞLARININ ÖRNEĞİDİR”
 
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Jandarma Teğmen Hüseyin Doğuş Coşkun, vatan sevgisinin mukaddes bir düşünce olduğunu söyledi. Coşkun, “Türk Milleti tarihinin her döneminde vatan sevgisini en üst değer olarak tutmuştur. Çanakkale Zaferi ise dünya tarihinde ender rastlanan deniz ve kara savaşlarının örneğidir. Çanakkale birçok yanlış hesabın boğazın derin sularına gömüldüğü, milli mücadeleye varan gelişmelerin ilk kıvılcımının çakıldığı yerdir” dedi.
 
Törenin ikinci bölümü İsmet İnönü Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nadir Çağıl bir konuşma yaptı. Çanakkale Zaferi gibi büyük bir mirasa sahip olan milletin ne kadar iftihar etse az olduğunu söyleyen Çağıl, “Böyle bir iman ve ahlak destanı çıkarabilen toplum, en zor şartlarda bile daima toparlanıp dirilme kabiliyetine sahiptir. En acı, en yoğun imkansızlıkların yaşandığı yılarda, kurtuluş ümidimizin meşalesi olan ve yolumuzu aydınlatan, bu manevi mücadele sonsuz bir denizdir. O denizdir ki her hatırlayışımızda geçmişi bize getiren, tek başına bugünkü ve yarın ki nesillere tarih, vatan sevgisi, milli şuur ve milli beraberlik için gerekli bilgiyi ve hassasiyeti kazandıracak kadar büyüktür. Tarihin her sayfasını aydınlatan değerlerimize saldıran uluslara karşı, onurumuza sahip çıkma mücadelemizin her bir anına yazılan böyle bir zafer, tarih sahnesinde başka hiçbir ulusa nasip olmamıştır” dedi.
 
TÖRENE KATILANLARA ÇANAKKALE KUMANYASI DAĞITILDI
Sözlerini çocuklarını vatan için feda eden ve ‘Vatan sağ olsun’ diyen anne ve babalara yönelik olarak ‘Vatan size minnettardır’ diyerek tamamlayan Müdür Çağıl’ın ardından hafta nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Liselerarası Kompozisyon dalında birinci olan Tuğba Öztekin, ikinci olan Mehmet Korkmaz ve üçüncü olan Tolga Çevik ödüllerini Kaymakam Namık Kemal Nazlı’dan, Ortaokullararası düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Büşra Oran, ikinci olan Meltem Oğuz ve üçüncü olan Sema Nur Çoban, Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı’dan, İlkokullar arası düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Aleyna Kara, ikinci olan Pelin Ayaz ve üçüncülüğü paylaşan Sena Bilge ve Mehmet Doğan ödüllerini Belediye Başkan Vekili Ufuk Ova’dan aldı. Zafer Duru, Sadi Mastar, Rüstem Süpçin, Özgür Ulutaş, Fatma Akın, Güner Çavuşoğlu, Murat Başaran, Betül Can, Bülent Aslan ve okul öğrencilerinin hazırladığı ‘Çanakkale Kayıp Öyküler’ oyunu ilgiyle izlendi. Törene katılanlara Çanakkale Savaşlarında dağıtılan üzüm hoşafı ve yarım tayın ekmekten oluşan kumanya dağıtıldı.
 
Tören sonrası Kaymakam Namık Kemal Nazlı, Garnizon Komutanı Personel Albay Aydın Nazlı ve Belediye Başkanvekili Ufuk Ova ve beraberindekiler Ayvalık ve Altınova mezarlıklarında bulunan şehit kabirlerini ziyaret edip, Fatiha okudu. Şehit yakınlarıyla konuşup onlara sabır ve başsağlığı dileyen protokol üyeleri şehit kabirlerine kırmızı karanfil bırakıp, gül suyu döktü. Törenler, Ayvalık Uygulama Otelinde şehit ve gazi yakınlarıyla protokol mensuplarının yemek yemesi, sahil güvenlik botunun gezilmesiyle son buldu.
   İSAY2 Galeri