TCG Ayvalık Mayın Gemisi, NATO tatbikatı sonrası Ayvalık Limanına geldiİlçemizhalkına ziyarete açılan ‘Ayvalık’ isimli mayın gemisine Ayvalıklar büyük ilgi gösterdi.

                Ayvalık’ın ismini taşıyan,  55 metre uzunluğunda, son teknoloji iledonatılmış TCG Ayvalık Mayın Gemisi  Arama Tarama Filotillası Komutanı Dz.Binbaşı Kürşat Kurnaz ve 2. Arama Tarama Filotillası Komodoru DzAlbay HakanTaşkıranKaymakam Namık Kemal NazlıBelediye Başkanı Rahmi Gençer ve İlçeGarnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı’yı ziyaret etti.  Sahil Güvenlik 80 BotKomutanı KıdÜstğmYasin Çevik’in eşlik ettiği ziyaretlerdeMayın Gemisininarmaları bulunan şapkalar KaymakamBelediye Başkanı ve Garnizon Komutanınahediye edilirken geminin özellikleri hakkında bilgi verildi.

360 DERECE DÖNEBİLİYOR, 270 METRE DERİNLİKTEKİ MAYINI YARIM SAATTEİMHA EDİYOR

Erdek Üssündeki mayın gemi filosunun A sınıfı gemilerinden olan TCG AyvalıkMayın Gemisinin kendi çevresinde 360 derece dönme ve yan yan gidebilme gibimanevra gücüne sahip olduğu, 270 metre derinlikte yarım saat içinde mayın imhaedebildiği öğrenildiTürkiye'nin ev sahipliğinde NATO ve çok sayıda ülkedengözlemcilerin katılımıyla, 21-30 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilenNusret 2014 Tatbikatına katılan TCG Ayvalık Mayın Gemisinin yeni görevindenönce Ayvalık’a gelmesiAyvalıklıları da sevindirdiGemiyi 2 saat içinde yaklaşık 100kişinin gezdiği öğrenildi.

BALIKESİR’İN 5 İLÇESİ 5 MAYIN GEMİSİNE İSMİNİ VERDİ

Deniz Filomuzdaki Mayın Tarama gemilerinden 5’inin isimlerini Balıkesir’inilçelerinden aldığını (ErdekEdincikAkçayEdremit ve Ayvalık)  kaydeden 2. AramaTarama Filotillası Komodoru DzAlbay Hakan TaşkıranBelediye Başkanı RahmiGençer’e yapılan ziyaret sırasında“TCG Ayvalıkilçenizin ismini taşıdığı içinAyvalık halkına gemiyi tanıtalım dedikGemi ilk defa Ayvalık’a geliyor” dedi.Geminin 2007 yılından bu yana hizmet verdiğini kaydeden Tarama FilotillasıKomutanı DzBinbaşı Kürşat Kurnaz ise“Genç bir gemiAkdeniz’de en üstünteknolojiye sahip bir gemiCunda’nın güneyine demirleyecektik ama iskeleyigörünce yanaşabileceğimizi gördüğümüz için geldikAyvalık’ı Ayvalık’a getirdik”dedi.

CUMHURİYET’TEN BU YANA 3 MAYIN GEMİSİNE AYVALIK ADI VERİLMİŞ

TCG’nin Cumhuriyet ‘ten bu yana Ayvalık ismi verilen 3. Mayın Gemisi olduğunu öğrenen Başkan Gençer, “Ayvalık isimli uçağımız var. Ayvalıklılar aralarında para toplayarak 1928 yılında Sahil Güvenlik için gözetleme uçağı almış. İsmini Güzel Ayvalık uçağı koymuşlar. Görevini tamamlamış uçak. Resimleri var sadece. Ama Ayvalık isimli mayın gemilerini hatırlamıyorum. TCG Ayvalık Mayın Gemisini Ayvalık’ta görmeyken çok mutluyum. Çok önemli bizim için” dedi. Gemide verilen öğle yemeğine ilçe protokolü ile birlikte katılan Kaymakam Namık Kemal Nazlı ise, “Deniz Kuvvetlerine böyle bir imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum. Son teknoloji Mayın Tarama gemimizi Ayvalık’ta görmek çok mutlu etti” dedi.

İSAY2 Galeri