Ayvalık Turizm Geliştirme ve Alt yapı Hizmet Birliği (AYTUGEB) 2014 Yılı OlağanMali Genel Kurulundasadece Ayvalık'ın değil Körfez Bölgesinin birliktepazarlanması gündeme geldiKaymakam Namık Kemal Nazlıacele etmedenteknik bir çalışma yapılmasını önerirken Belediye Başkanı Rahmi GençerAyvalık'ıntanıtımı için sektör temsilcilerinin proje üretmesi gerektiğine dikkat çekti.

                Ferahi Evler Butik Otel'de gerçekleştirilen Genel Kurul ToplantısınaKaymakam Namık Kemal NazlıAyvalık Belediye Başkanı ve AYTUGEB BaşkanıRahmi GençerAYTUGEB Yönetim Kurulu Üyeleri ile sektör temsilcileri katıldı.

"ORTALAMA 200 BİN LİRA BÜTÇE İLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİMİZANLAŞILIYOR"

Ferzan Kandemir'in Divan Başkanı olarak seçilmesi ve iki katip üyeninbelirlenmesinin ardından 2013 yılı kesin hesabı görüşüldü. 2013 yılında 410 bin 111 lira gider öngörüldüğünü ancak bütçede gider toplamının 316 bin 153 liraolduğunu kaydeden Birlik Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Ayhan Gökdenizaynı yıliçin 410 bin 111 lira gelir öngörüldüğünü gerçekleşen gelirin ise 313 bin 706 liraolduğunu açıkladı.  2014 yılı bitmediği için hazırlanan bütçenin bir varsayım bütçesiolduğunu sözlerine ekleyen Gökdenizöngörülen gelirin 430 bin 616 olmasınakarşın 110 bin 315 lira olaraköngörülen giderin 431 bin 616 lira olmasına karşın168 bin 678 lira olarak gerçekleştiğini belirtti.  Gelir kalemleri arasında yer alanbirlik paydaşı işletmelerden elde edilecek gelirin 107 bin 502 lira olmasıöngörülürken 10 bin 684 lira olarak gerçekleştiği öğrenildiGökdeniz, "2014'ün ilk 3ayında AYTUGEB, 3 belediye ve özel idare olmak üzere 4 mahalli idareden katkıaldı ama son 9 ay içinde sadece Ayvalık Belediyesinden katkı alıyoruzRakam bunedenle düşük çıkıyorOrtalama 200-220 bin lira civarında bütçe ile yolumuzadevam edeceğimiz anlaşılıyordedi. 2015 yılında gelir ve gider bütçesinin 203 bin 500 lira olarak öngörüldüğü açıklandı.  Bu bütçe içinde birlik paydaşları olanişletmelerden beklenen gelir 41 bin 500 lira.  Gelir bütçesinin ana kalemini iseAyvalık Belediyesinden gelmesi beklenen 150 bin lira oluşturuyor.  Açıklamalarınardından 2013 ve 2015 yılı kesin hesabı oy birliği ile kabul edildi.

AYTUGEBDÜSSELDORF YATÇILIK FUARIBERLİN FUARI VE MİAMİ DEKURVAZİYER FUARINA KATILACAK

2014 yılı Birlik Encümeni Faaliyet Raporunda; aytugeb.gov.tr web sayfasının açılması, Turizm Haftası etkinliklerinde aktif destek verilmesi, yılın ilk 3 çeyreğinde 50 bin adet kapsamlı harita, 3 bin adet broşür bastırılması, İstanbul Feshane Günlerine katılma konuları yer aldı.  Birliğin, 17-25 Ocak tarihleri arsında yapılacak Boot Düsseldorf Uluslararası Yatçılık Fuarına katılmak için başvuruda bulunduğu, Berlin Fuarının yanı sıra Miami'de yapılacak olan Kurvaziyer Turizm Fuarına da katılma planlarının yapıldığı açıklandı.  Başkan Gençer, "Berlin Fuarına özellikle otelcilerimizin katılmasını isterim. Bir daha ki senelerde Hollanda, Norveç gibi fuarlara katılmakta fayda var. Fuarlar dışında Ayvalık'ta yapılan yemek şenliği gibi faaliyetler ses getiriyor. Sadece fuarlara giderek Ayvalık'ın turizmini arttırmaklabirlikte, Çekül Vakfına sokak sağlıklaştırmasını içeren bir proje için başvurduk. 140 bin liralık bir destek geliyor. Önemli bir destek" dedi.

"KARARGAH AYTUGEB AMA KARARGAH GÜÇLÜ MÜ? DEĞİL"

Birlik üyelerinin çok heyecanlı ve aceleci bir tavrı olduğunu ifade eden Kaymakam Namık Kemal Nazlı, "Yapısal bir şeyi ortaya koyarsak bu yanlış bir tutumdur. Stratejik plan hazırlamak, avantajlarımızı ve dezavantajlarımızı ortaya koymamız gerek. Bunun için kısa, orta ve uzun öçlekte üç aşamalı plan yapmak zorundayız. Karargah AYTUGEB. Karargah güçlü mü? değil. Siz bu karargahla cephede savaşabilir misiniz? savaşamazsınız. AYTUGEB'in ayaklarının yere sağlam basması lazım. Sağlam bir kaynağa ihtiyacımız var. saha çalışması yapılmalı. Profesyonel destek alınmalı. Gücümüzü birleştirelim, kanalize olalım ama telaşa gerek yok yavaş yavaş" dedi.

İSAY2 Galeri