İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kuruluyıl içindeki 2. Toplantısını Balıkesir ValimizSayın Mustafa Yaman başkanlığında Ayvalık’ta düzenledi.

                    Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Uğur’undaveti üzerine Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya kurulüyelerinin yanı sıra İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ömer Arıkİl Kültür veTurizm Müdürü Mustafa Çaltıİşkur İl Müdürü Nazım Balcıİl Milli Eğitim MüdürüYusuf CengizAyvalık Kaymakamı Namık Kemal NazlıGömeç Kaymakamı NaifYavuzGönen Kaymakamı Hüseyin Parlakİlçe Jandarma Komutanı Binbaşı FarukÖzdemirMilli Eğitim Müdürü Erkan   Bilenİlçe Halk Eğitim Müdürü Sercan Ünlü katıldı.

                Ocak-2015 İl İstihdam ve Meslekli Eğitim Kurulu kararlarının gerçekleşmeve sonuçlarıDenetleme Kurulu Raporlarıkurula gelen yazı ve dilekçelertoplantının gündemini oluşturdu. 2014 yılı Yıllık Eğitim Planında yer almayan ancakbölgesel ihtiyaç doğrultusunda, 25 kişilik Balyalılar Derneği ile El NakışçısıKılcılarMahallesinde 25 kişilik Yumurtacı Tavuk Yetiştiricisi, Bandırma’da 25 kişilik Kadın Giysileri Dikim Elemanı ve Susurluk’ta 20 kişilik Gassal ( Ölü Yıkayan ) mesleklerinde açılan işgücü yetiştirme kurslarının açılması ve söz konusu mesleklerin 2014 yılı Yıllık Eğitim Planına eklenmesi kararının, gerçekleşmeoranına ilişkin açıklamada, söz konusu mesleklerde kurslar açıldığı ve ilgili mesleklerin 2014 yılı Yıllık Eğitim Planına eklendiği belirtildi.   Farklı mesleklerde 189 İşbaşı eğitim programı başlatıldığı, bu programlarda 162 Erkek, 188 Kadın olmak üzere toplam 350 katılımcının eğitime başladığı açıklandı. Farklı mesleklerdeki programlardan 572 işsiz vatandaşın faydalandığı Programlardan faydalanan kursiyerlerin % 69 (395 kişi) gibi büyük bir kısmını kadınların oluşturduğu belirtildi.

                İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI DÜZENLENECEK

                2015 yılı içerisinde İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı düzenlenmesine, Fuar Organizasyonunun yer, zaman ve işbirliği yapılacak Kuruluşlarının (Belediye, Üniversite, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Kalkınma Ajansı vb.) belirlenmesi ve tüm işlemlerinin yürütülmesinde Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün yetkilendirilmesine karar verildiği, alınan karardoğrultusunda İşkur İl Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar başlatıldığı veBalıkesir Valimiz Sayın Mustafa Yaman’ın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katkılarıyla Sanayi Odası, Ticaret Odası, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Üniversitesi ile işbirliği içerisinde bu yıl üçüncüsünün düzenleneceği Balıkesir İnsan Kaynakları Fuarı’nın (BAİF03) 28-29 Nisan 2015 tarihlerinde Gala Yaşam ve Aktivite Merkezinde düzenlenmesine karar verildi.

                TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR UYGULANDI

                Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne gelecek tüm Toplum Yararına Program tekliflerinin İl Müdürlüğünce değerlendirilerek uygulanmasına karar verildi. İl genelindeki Orman İşletme Müdürlüklerin  «Ağaçlandırma» konulu Programları bu kapsamda değerlendirildiği, Balıkesir ilinde toplam 2.500 işsiz vatandaşın geçici süreliğine de olsa bir işe kavuştuğu ve işgücü piyasasına dahil edildiği Programlar için tahsis edilen ödenek toplam 7.481.840,60 TL’olduğu açıklandı.

                GİRİŞİMCİLİK KURSLARI AÇILDI

                2015 yılında 510 kişiye yönelik planlanan Girişimcilik kurslarının uygulanması kararı doğrultusunda; Bandırma Ticaret Odası ile imzalanan protokol ile 25 kişilik Girişimcilik eğitimi 23.03.2015 tarihinde başlatıldığı ve programın 03.04.2015 tarihinde sona erdiği açıklandı. Ayrıca Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği ile 13 grupta 25 er kişilik olmak üzere toplam 325 kişilik protokolün 31.03.2015 tarihi itibariyle imzalandığı, protokolde yer alan Edremit ve Burhaniye ilçelerinde toplam 50 kişilik düzenlenecek olan eğitimlerin mülakatın ise bugün  (15.04.2015) yapılacak olup kişilerin 20 Nisan da eğitimlerine başlanacağı öğrenildi.

                Denetleme Kurulu raporlarının görüşülmesi sırasında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Denetleme Kurulunca 2015 yılında Ocak-Şubat-Mart döneminde toplam 441 adet denetleme yapıldığı, görülen bazı eksiklik ve noksanlıklar belirlenip, gerekli uyarılar yapılarak, sorunların çözümlendiği belirtildi. Mayıs ayında Meslek Tanıtım günleri düzenlenmesi planlanırken, 135 iş yeri ile yapılacak görüşmeler sonunda Balıkesir İli İşgücü Piyasası araştırma sonuçlarının raporlaştırılması da toplantıda görüşülen konular oldu. Valimiz Sayın Mustafa Yaman toplantı sonrası ilçede okul yapmayı düşünen bir hayırseveri ziyaret etti.  

İSAY2 Galeri