Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Cumhuriyet Meydanı'nda saat 09:30’ da Liman Başkanı Hüseyin Demir’in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Tören, saygı duruşu ve Ayvalık Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Nisa Örs tarafından şiir okundu.Liman Başkanı Hüseyin Demir, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 1926'da ilan edilen bayram ile Türkiye'nin karasularını kullanma hakkını elde ettiğini belirtti. Başkan Demir ’’Bu kanunla beraber denizcilik sektörünün gelişme süreci başlamıştır’’ dedi. Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Yiğit Orhan Aydın tarafından Denizcilik andı okundu ve folklor gösterileri sunuldu.
            Halk oyunlarının ardından Sahil Güvenlik botuyla şehit denizcilerin ruhuna hitaben Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Liman Başkanı Hüseyin Demir tarafından denize çelenk bırakıldı. 
            Etkinlik kapsamında düzenlenen yarışlarda, 50 Metre Serbest Yıldızlar kategorisinde Serhat B. Baba, 50 Metre Genç Erkekler Serbest yarışında Efe Çavuşlar, 50 Metre Büyük Erkekler Serbest Yüzme Yarışmasında ise Ali Özcan birinci olurken, Kano yarışlarında Ahmet Can Söyler kazandı. Yağlı direğe tırmanma yarışmasında ise yağlı direğin ucundaki bayrağı bu yıl farklı bir isim kazandı. Beş yıldan bu yana kazanan Selahattin Yıldız alamadı ve yarışmada bu yıl bayrağı Fırat Altun aldı.