İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tüm yurtta olduğu gibitörenlerle kutlandı. 28 Ekim Salı günü Atatürk Anıtına Ayvalık Kaymakamlığı,Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenklerin sunulmasısaygıduruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamahalk oyunları gösterisi,ödül töreni ve saat:19.30’da düzenlenen fener alayı ile Salı günkü kutlamalar sonbuldu.

            29 Ekim Çarşamba günü Kaymakamlık Makamında 09:30’da KaymakamNamık Kemal NazlıGarnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı ve Belediye BaşkanıRahmi Gençer tebrikleri kabul ettiSaat 10:00’da Hüsnü Uğural StadındaKaymakam Namık Kemal Nazlı berberindeGarnizon Komutanı Albay Aydın Nazlıve Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile birlikte öğrencilerin ve halkın bayramınıkutlamasıyla başladı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından bir konuşmayapan Kaymakamımız Sayın Namık Kemal Nazlı;

            “Tarihi bir geçiş döneminde cumhuriyetimizin 91.yılını gurur ve coşkuylakutlamaktayız.

            Büyük yıl dönümlerigeçmişin değerlendirildiği ve bu değerlendirmeışığında geleceğin yeniden tasarlandığı tarihi anlardırBöyle dönemler,milletlere nereden gelip nereye gittiklerini gözden geçirdikleri bir kolektifdüşünme fırsatı sağlarBu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi geleceknesillere karşı olan borcumuzdur.

            Tarihimiz boyunca bağımsızlığımızı hiçbir zaman kaybetmedikBu uzuntarih içinde bu topraklarda iki büyük imparatorluk ve bir çağdaş cumhuriyetkurduk.

            Ata yurdumuzdan beraberimizde getirdiğimiz kültürümüzle insanlığınortak duygularına önemli katkılarda bulundukEvrensel tarihe inişleriyleçıkışlarıyla damgamızı vurduk. 21. Yüzyılın henüz başlarındaykenöncelikleşanlı bir tarihe ve  parlak bir geleceğe sahip büyük bir milletin mensubuolduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız.

            Bugün bizi yeniden bölgemizin en güçlü devleti haline getiren cumhuriyet, her şeyden önce yediden yetmişe tüm milli mücadele savaşçılarınınkahramanlıklarıyla ve fedakarlıklarıyla yaratılan eşsiz bir destandırBu büyükvaroluş mücadelesinin zaferle sonuçlanması insanlık tarihindeki en büyükzihniyet ve hukuk devrimlerinden birinin gerçekleşmesini mümkün kılmış,ülkeyi yönetme hakkını ve yetkisini millete geçirmiş ve kişiyi vatandaş yapmıştır.

            Büyük bir devrim ve topyekün bir değişim olan cumhuriyet bir destandır, süreklidir ve bu destan milletimizin eseridir.

            Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizi kuran kuşak, bilimde ve teknolojide geri kalmanın nelere mal olduğunu görerek bir medeniyetçilik kavgası başlatmıştır. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak hedefinde ifadesini bulan davayı bu günde aynı sürdürüyoruz.

            Türkiye cumhuriyet sayesinde her alanda evrensel düzeyi yakalamıştır. Cumhuriyet misakı etrafında birbirimize kenetlenerek iç barışı ülke bütünlüğünü korumalıyız.

            Milli egemenlik mücadelesini 91 yıl önce bugün cumhuriyet sürecine taşıyan büyük insan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve canını, kanını bu uğurda feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle hatırlarken, şükranlarımızı ifade ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”Dedi.   

            29 Ekim doğumlu 15 Eylül Ortaokulu öğrencisi Yiğit Arslan’ın doğum gününü kutlayan Kaymakam Namık Kemal Nazlı, minik öğrenciye Balıkesir Valiliği adına doğum günü  hediyesi verdi.

            Ayvalık Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve ve Öğretmen Ceyda Teksin tarafından sunulan programda, öğrenciler tarafından şiirler okundu, Cumhuriyet Marşı ve Atabarı isimli şarkı seslendirildi.

            “Karanlıktan Aydınlığa” başlıklı drama gösterisi, Atatürk ve silah arkadaşlarını canlandıran öğrenciler at sırtında stada girdi, bu esnada dev bir Türk Bayrağı açılarak Anadolu’nun kurtuluşu canlandırıldı yapılan  folklor gösterileri ve resmi geçit töreni ile kutlamalar sona erdi.

            Tören sonrası yapılması planlanan konser ve kutlamalar Karaman Ermenek’te yaşanan maden faciası nedeniyle iptal edildi.