Gençlik Meclisi tarafından organize edilen 1. Ayvalık Gençlik Çalıştayıİsmet İnönüKültür Merkezi’nde gerçekleştirildiMeclispotansiyel sorun çıkarıcı olarak görülengençlerin aksine çözümün büyük bir parçası olduğuna dikkat çekerkenÇalıştay’akatılan gençler hem sorunlarını hem de beklentilerini yetkililere aktarma fırsatıbuldu.

                Kent Konseyi bünyesinde kurulan gerek köylerde yaptığı çalışmalargerekse projeleri ile kısa zamanda etkin bir çalışma ortaya koyan Ayvalık GençlikMeclisiAyvalık Gençliğinin sorunlarını 1. Ayvalık Gençlik Çalıştayı düzenledi. Gençlik Meclisi faaliyetlerini içeren gösterimin ardından Meclis yönetiminden Sedat Ergenekon, ‘Bir kitap bir hayat’, ‘1. Ayvalık Gençler Kısa Film Yarışması’ nın da aralarında bulunduğu çok sayıda etkinliği içeren sunumla ilgili, “Kısa bir dönem içinde bunları başarabildik. Aramıza katılacak gençlerle birlikte çok daha iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

                Sorunlara birlikte çözüm bulma amacıyla Çalıştayı düzenlediklerini kaydeden Gençlik Meclisi Başkanı Lütfü Kotan, “Günümüzde maalesef biz gençler, potansiyel sorun çıkarıcılar olarak görülüyor. Ben bir genç olarak bunu kabul etmiyorum. Aksine bizlerin her alanda çözümün büyük bir parçası olduğumuzu düşünüyorum. Yaşam enerjimiz ve açık zihnimizle birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Önemli olan birliği sağlayabilmektir” dedi. Gençlik Meclisinin gençlerin kendini ifade etme alanı olduğunu hatırlatan Kotan, “Kendimizi ifade edebilmek için önce iletişimimizi kuvvetlendirmeli, sorunlarımıza çözümleri bizler bulmalı ve sorumluluk almaktan kaçınmamalıyız dedi.  Açılış konuşmasının ardından İlçemiz Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Emniyet Müdürü Ali İhsan Avcı, Gençlik Meclisinden Mehmet Özden ile birlikte gençlerin sorunlarını dinledi ve sorularına yanıt vermeye çalıştı.

GENÇLER SORDU, YETKİLİLER YANITLADI

Göreve yeni başlamaları dolayısıyla geçmişteki sıkıntılara cevap veremeyeceklerini ancak geleceğe yönelik planlamaları anlatabileceklerini belirten İlçemiz Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, “Biz her zaman sizinleyiz. Hala kendimizi genç hissediyoruz böyle hissetmesek iyi hizmet veremeyeceğimizi düşünüyorum” dedi. Nazlı, spor alanları konusuna, “İçinde spor kompleksi olan bir projemiz var. Bu yeni bir düşünce” dedi. Gençliğin önemli bir dönem olduğuna dikkat çeken Başkan Gençer, Ayvalık’ın bir turizm kenti olduğunu hatırlatarak meslek seçerlerken bunun dikkate almalarını ve turizme yönelmelerini salık verdi. Ayvalık’ın spor yapmak için çok uygun olduğunu ve bir lastik ayakkabı ile eşofmanın yeteceğini söyleyen Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Atletizmden futbola takım sporlarının yapıldığı kulüplerimiz var ama tabii sokaklarda rahatça spor yapılacak alanlarda sıkıntı var. Bunu dikkate alıyoruz, önümüzdeki yıl bu konuda  ciddi çözüm  bulmaya çalışacağız” dedi. Polislerin motosiklet kullanan gençleri çok fazla sıkıştırdığı sorusunun sorulmaması gerektiğini belirten Emniyet Müdürü Ali İhsan Avcı, “Ayvalık’ta bu konuda çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Aileler farkında değil. Motosiklet kazalarının devlete çok büyük yükü var. Film çekildiğinde tomografi çekildiğinde ülkeye çok büyük kayıp var. Bunun önüne geçmek için cezalar arttırıldı. SGK kayıtları görüldüğünde beş aracın kazası ile bir motosikletin kazası tedavi masrafları açısından denk geliyor. Motosiklet kullanımı ilçemizde çok yaygın amacımız ceza yazmak değil caydırmak. Ara sokaklara kaçılmaması lazım” dedi. Sorunların çözüm noktasında emniyetinde yer aldığını ancak en son nokta olduğunu hatırlatan Avcı, bu noktaya gelmeden çözülmesi gerektiğini ifade etti.  Gençlere daha sonra madde bağımlığı ile ilgili bilgi verildi ve çalıştay konserle sona erdi.

İSAY2 Galeri